להריח את ההיסטוריה

אחת הפיאצות האהובות עלי ברומא היא פיאצה די פיטרה, צומת קטן ואצילי בין ויה דל קורסו והפנתיאון. כאן הבנתי לראשונה הבדל תהומי בין הכיכרות הגדולות של בירות אירופה לפיאצות האנושיות של רומא. פיאצה ברומא העתיקה היא מעבר למתחם אדריכלי ונועדה למפגש קהילתי- להחליף רכילויות, לסחור או סתם לשתוק, בדרך כלל מסביב לבאר השכונתית שהיתה בה. מסיבה זו, תנועה סואנת לא תהיה בפיאצה אלא בכיכר. פיאצה לא נועדה שנעבור בה כבדרך אגב.

לפיאצה די פיטרה מצב רוח מרומם משלה. היא לובשת ארשת פני חשיבות אל מול שרידי מקדש הקיסר אדריאנוס שהועלה לדרגת אל. העמודים הקורינתיים שקישטו את צדו הצפוני של המקדש מתווים את חזית הבורסה של רומא החדשה, ותבליטים ממנו מוצגים בחצר פלאצו די קונסרבטורי שבמוזיאוני הקפיטול בעיר. בפיאצה מול המקדש הנשגב, בין גלריות התערוכות וברי היין, מסתתרת גלרית ריחות בוטיקית של לאורה טונטו (Laura Tonatto), בית היוצר האיטלקי שייצר כבר מעל ל-3,000 סוגים שונים של ניחוחות. טונטו מתרגמים אופנה לתחושת חוויה בהשראת יצירות האמנות הגדולות בהיסטוריה, באופרה, בספרות ובקולנוע. הפעילות החוויתית באה לידי ביטוי גם בעשייה חברתית, כמו העסקת נשים שנפלו קורבן למעשי אלימות במעבדות החברה בטורינו ושיתופי פעולה עם מרכזי עיוורים ללמידת טקסטים לא רק בכתב ברייל אלא גם מבושמים.

הפרוייקטים של טונטו חוצי גבולות וניחוחות של תרבות ואמנות. כך, לדוגמה, אם תגיעו בקרוב למוזיאון הרמיטאז' בסנט פטרסבורג תוכלו להריח את נגן הלאוטה של קאראווג'ו. טונטו לקחו אלמנטים המופיעים ביצירה- פרחים, פירות, נייר, עץ ושיש (שנוצר בטפטוף שעווה על עץ), והכניסו אותם לבושם אחד שמעורר את היצירה. עבור תערוכת "האביב האיטלקי" שהוצגה ביפן, טונטו פיזרו ניחוחות של ים, צדפים ופרחי סיגליות, ליצירתו של בוטיצ'לי "הולדת ונוס" שהושאלה לתערוכה מגלריית אופיצי בפירנצה. הם המשיכו לתרגם ניחוחות גם ליצירות ספרותיות. תערוכת הבושם הספרותית הראשונה היתה ב-2004 בסניף של ווטרסטון בלונדון, מתוך אמונה פילוסופית שביצירות, כמו בחיים עצמם, חוש הריח מכתיב תחושות וזכרונות, אהבות ושנאות. בערבי קריאת השירה והספרות פיזרו ניחוחות כדי להדגיש משמעותם של טקסטים נבחרים, כולל תיאורי ריחות המפליגים למקום רחוק מעבר לנרטיב. שיתופי פעולה עם פסטיבל הקולנוע האיטלקי ועם בתי האופרה ("לה טרוויאטה" של ורדי, "חליל הקסם" של מוצרט, "לה בוהם" של פוצ'יני), אתגרו את אנשי טונטו להמחיש סצנות לקהל הצופים ולרגשם בעזרת חוש הריח. עבודת מחקר מעמיקה על כל יצירה על מנת להגיע לריח המושלם שאפיין אותה ותוצאותיה, מוצגות בגלריה ברומא. רואים סצנה מהסרט על מסך ומריחים אותה מגליל זכוכית המשחרר ניחוח ללא אלכוהול, הזדמנות להריח מבלי לאמץ את האף כמו בחנויות המבלבלות בדיוטי פרי. כך, למשל, ארומה שוקולדית מול השוקולדיה הצרפתית של ג'ולייט בינוש בסרט "שוקולד", נייר פפירוס מצמח הגומא שהובא במיוחד ממצרים לסרט "קלאופטרה" (לטעמי מזכיר את ריח סוכריות הדבש של עלית מהילדות, אלו עם הכוורת על העטיפה), וכמובן, "לה דולצ'ה ויטה" הסנסציוני, דיוקן סאטירי של פליני על רומא של שנות החמישים. מריחים ריח של פונטנה מול הסצנה הנצחית בה אניטה אקברג נכנסת מאושרת להיטהר תחת מפלי המים של ניקולה סלבי בפונטנה די טרווי הסמוכה. נשימתו של מרצ'לו מסטרויאני, וזאת שלנו, נעתקת.

בחנות הגלריה מוצעים למכירה בשמים (גם ללא אלכוהול, על בסיס שמן שקדים לעור רגיש) עשויים עבודת יד מחומרי גלם טבעיים שנבחרו בקפידה בגראס, השכנה הצרפתית ובירת הבושם העולמית. לצידם, בארונות עץ מגולף מהמאה ה-19 מונחים שלווים גם מוצרי חלב ושמן לגוף או לשיער, תרסיסים ומקלות מטהרי אוויר ונירות ריחניים. מסימו וסטפניה מסבירי הפנים יעזרו לכם לבחור ניחוח איטלקי במיוחד עבורכם, לגוף או לבית. תבקשו לנסות בשמים במהדורה מוגבלת, כך תבטיחו שהריח הזה יהיה רק עליכם. בנוסף, ניתן להזמין סדנאות ריח עם מומחים לייצור בשמים או ליצור בושם אישי באירועים מוזמנים מראש (אפשר גם באנגלית). ביום האהבה האחרון השתתפתי בסדנה כזו, שיחקתי עם התמציות והוכיחו אותי שמעולם לא קניתי את הבושם הנכון ("אתה בכלל לא עץ"). למדתי להתאים ריח לפי גילאים, מקצועות, תחביבים, אירועים, מקום מגורים. עכשיו אני יודע שנכון ל-2017 האמריקנים מעדיפים ריחות פירותיים, האירופאים פרחים ובמזרח ריחות טריים של אור ומים. הרחתי ריחות של היסטוריה (בשמים שרקחו בהשראת הדוכסות הגדולה של טוסקנה, משפחות מדיצ'י ואורסיני, ובושם שהוכן במיוחד לתיאור מקדש אדריאנוס ממול), ריחות לפי שגעונותיהם של לקוחות פרטיים, בתי מלון ("דניאלי" בונציה, "פארק הייאט" במילנו, "דה סנט רג'יס" ברומא) ותאגידים (משרדי מרצדס-בנץ בגרמניה ורכבי רולס רויס). אלו מבקשים מטונטו להשתמש בריח ככלי שיווקי או תדמיתי למותג שלהם. לקינוח הסדנה אפשר לבחור בין עשרות תמציות וליצור ריח אישי. אז אם טונטו פינקו כבר בניחוחות את ארמונות המלכה אליזבת השניה ואת האחוזה של ג'ורג' קלוני בלוס אנג'לס (בושם "טונטו שנגחאי" למי שלא ייצא לו להגיע בקרוב)- לנו לא מגיע אחד?. מתנה נפלאה לבני הזוג ושדרוג הביקור ברומא- בושם אישי, עם שם שתבחרו ועם הרבה אישיות.

Laura Tonatto
Piazza di Pietra, 41